Blogroom

Jak otworzyć biuro rachunkowe?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu absolwentów uczelni wyższych, a szczególnie kierunków związanych z finansami. Niestety, otworzenie biura rachunkowego przez świeżo upieczonego absolwenta nie jest możliwe. Droga do uzyskania takiego zezwolenia jest długa, lecz ostatecznie warto się zainteresować taką możliwością i zdobyć wymagane kwalifikacje.

 

Co zatem zrobić by rozpocząć proces umożliwiający finalnie otworzenie własnej kancelarii podatkowej? Przede wszystkim należy uzyskać Certyfikat Ministra Finansów, zdając egzamin państwowy w Departamencie Rachunkowości Ministerstwa Finansów. Warto wspomnieć, że uzyskanie takiego dokumentu również nie jest proste, gdyż wiążą się z tym duże nakłady pracy oraz czasu. Uzyskać dokument możemy na trzy sposoby:

  • przez prowadzenie trzyletniej praktyki w księgowości oraz posiadanie wyższego wykształcenia magisterskiego, powiązanego ściśle z dokumentem o który się staramy (w tym przypadku wszelkie kierunki studiów typu rachunkowość lub inny kierunek ekonomiczny);
  • przez prowadzenie trzyletniej praktyki w obszarze księgowości, posiadanie wykształcenia wyższego magisterskiego lecz z kierunku innego niż ekonomiczny, ale po ukończeniu studiów podyplomowych na kierunku ekonomicznym;
  • przez posiadanie dwuletniej praktyki w księgowości i wykształcenie co najmniej średnie, jednak te osoby muszą zdać państwowy egzamin, który weryfikuje umiejętności takich osób w stosunku do otrzymania certyfikatu, o który się one ubiegają.

Biuro rachunkowe jako interes

Biuro rachunkowe nie jest łatwym interesem. Po uzyskaniu certyfikatu oraz przejściu wszystkich procedur związanych z otworzeniem działalności gospodarczej konieczne jest przeprowadzenie szybkich i skutecznych działań reklamowych prowadzących do uzyskania pokaźnej bazy klientów. Terminowo i rzetelnie realizując polecone nam zadania z pewnością uzyskamy bazę stałych klientów, jednak w celu ich utrzymania z pewnością dobrym wyjściem będzie proponowanie atrakcyjnych rabatów za stałą współpracę. Jednak nic tak dobrze nie wpływa na klientów jak stopniowe rozszerzanie oferty biura rachunkowego, przykładowo o usługi kadrowo-płacowe, które także realizowane są w obrębie usług księgowych przez kancelarie podatkowe.

Prowadzenie biura rachunkowego, przynajmniej na początku, nie jest łatwą sprawą, jednak skuteczna reklama, rozszerzanie oferty solidnej bazy stałych klientów.

Zostaw swój komentarz!

Dodaj swój komentarz poniżej albo cytat ze swojego bloga. Możesz również
Comments Feed przez RSS.
Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

Ten blog obsługuje Gravatary. Jeśli chcesz posiadać takowy, proszę zarejestrować się na Gravatar.